• PAPIEŻ POLAK KIBICOWAŁ IM Z NIEBA

• 07.07.2015 12:30
        • Niestrudzeni, waleczni i radośni - młodzi ludzie - oddali mu cześć w 95 rocznicę Jego urodzin podczas X międzyszkolnej imprezy sportowej „BIEG NADZIEI”. Przedsięwzięcie, które jest  integralną częścią obchodów Dnia Patrona Szkoły odbyło się 18 maja 2015r. na obiektach Zespołu Szkół nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, oraz na malowniczych terenach położonych nad rzeką Łabuńką. Z dystansem 2 km. oraz zestawem pytań poświęconych osobowości Papieża Polaka zmierzyli się uczniowie 9 szkół podstawowych i 12 szkół gimnazjalnych miasta Zamościa i Rodziny Szkół im. Papieża Jana Pawła II Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Zabrali ze sobą wspaniały humor, hart ducha i pełni optymizmu stanęli na linii startu.

• A oto nasi bohaterowie:
          Szkoły Podstawowe:

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie;
          Gminne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach;
          Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Honiatyczach;
          Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem.
          Reprezentanci  poszczególnych szkół, pełni energii, wyruszyli w 3-osobowych drużynach mieszanych na trasę. Na 4 punktach kontrolnych czekało na nich nie lada wyzwanie - 3 pytania z życia i pontyfikatu Wielkiego Rodaka, które zadała, powołana spośród nauczycieli, komisja sędziowska. Zestawy pytań były zróżnicowane dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Poruszanie w terenie ułatwiła zawodnikom mapa, na której zaznaczono trasę biegu. Uczniowie mieli 1 minutę na udzielenie odpowiedzi na 3 pytania na każdym punkcie i łącznie mogli uzyskać 12 punktów za poprawne odpowiedzi. Punktowano również czas biegu. Suma punktów pozwoliła komisji sędziowskiej wyłonić zwycięzców imprezy. W kategorii szkół podstawowych zwycięstwo odniosła  Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu; na II miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu; natomiast III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni. Wśród szkół gimnazjalnych zwyciężyli gospodarze imprezy Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu; II miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II  w Hrubieszowie; na III miejscu uplasowało się Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni. Na zakończenie biegu wręczono puchary, dyplomy i nagrody. Uczniowie zabrali ze sobą nie tylko upominki, ale również niezapomniane wspomnienia i nadzieję na to, że wrócą tu za rok. Impreza, jak co roku,  mogła się odbyć dzięki hojności sponsorów, którzy chętnie wsparli nasze przedsięwzięcie:
          Urząd Miasta Zamość Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Zamościu;
          Pan Sławomir Zawiślak-poseł na Sejm RP;
          Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty NSZZ Solidarność w Zamościu;
          Międzyzakładowa Komisja Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zamościu;
          Firma Handlowa Venti p. Agnieszka Czerwińska-właściciel sklepiku na terenie Gimnazjum nr 3 w Zamościu;
          Cukiernia Mariusz Wasil w Zamościu;
          Zespół Szkół nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu;
          Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk  i Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Ks. Dr Marian Rojek
          .
          W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015r., której inicjatorem jest Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość, delegacje szkół podstawowych po ukończonym biegu wykonały prace plastyczne pod hasłem „Warto Pomagać”. Uczniowie, ilustrując hasło tytułowe, zaprezentowali swe ciekawe pomysły i wykazali się niezwykłą kreatywnością. Zwrócili uwagę na to, że człowiek nie jest samotną wyspą, ale żyje wśród ludzi, którym jest potrzebny, a pomoc i współpraca to podstawowe zasady, które powinny kierować ludzkim życiem.  Autor: Marzena Gąska – pomysłodawca imprezy