• Spotkanie z panią Moniką Federowicz

• 06.07.2015 10:20
        • We wtorek  02 września naszą szkołę odwiedziła Monika Federowicz. Pani Monika jest absolwentką szkoły podstawowej i I LO w Zamościu. Ukończyła filologię germańską na UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje w Brukseli. W roku 2003 zdała konkurs na urzędnika europejskiego ogłoszonego przez EPSO – europejski urząd ds. naboru personalnego EPSO (http://europa.eu/epso/index_pl.htm) i od grudnia 2006 pracuje w Komisji Europejskiej, w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (http://ec.europa.eu/social/). Wizyta Moniki była możliwa dzięki akcji Komisji Europejskiej „Powrót do szkoły”. Program ten umożliwia urzędnikom instytucji unijnych jednodniową wizytę w szkole - w miarę możliwości tej, do której sami uczęszczali. Inicjatywę zapoczątkował rząd Niemiec w 2007 roku z okazji objęcia przewodnictwa w UE. Komisja poparła ten pomysł. Kolejne kraje pełniące przewodnictwo w Radzie UE podtrzymywały tę tradycję, Polska włączyła się do tej akcji w 2011 roku.

• Pani Monika spotkała się z uczniami szkoły podstawowej reprezentującymi samorząd uczniowski  i uczniami klas trzecich gimnazjum. Opowiedziała uczniom o swojej pracy, zainteresowaniach, podkreśliła znaczenie nauki języków obcych. Sama posługuje się czteroma językami. Uczniowie usłyszeli ciekawe informacje o Unii Europejskiej, a także  znaczeniu i roli Polski na forum Parlamentu Europejskiego. Uczniowie w trakcie spotkania obejrzeli dwa krótkie filmy w języku angielskim, otrzymali książki, długopisy, znaczki, mapy, foldery. Mieli też możliwość zadawania pytań.  Pani Monika zachęcała uczniów do udziału w programach np. e-Twinning, Erasmus, nawiązania współpracy ze szkołami, a także proponowała aby korzystać ze stron internetowych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Pani Monika obiecała powrócić do szkoły za rok. W trakcie kolejnego spotkania będziemy rozmawiać w języku angielskim. My mamy nadzieję, że uda się nam odwiedzić panią Monikę w Brukseli.
          Więcej http://www.radiozamosc.pl/wiadomosc,942,monika-federowicz-pracujaca-w-brukseli-odwiedzila-zamojskie-szkoly.html