ŻYWE OBRAZY
- 16.03.2023 23:27
- Uczniowie klas czwartych w ramach zajęć kreatywnych ,,Spotkanie z językiem ojczystym” stworzyli ŻYWE OBRAZY, czyli rekonstrukcję dzieł malarstwa przy udziale ludzi przedstawiających postawą, ubiorem i mimiką daną scenę z autentycznych obrazów.
Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Niekiedy w XIX wieku żywe obrazy stanowiły zakończenie sztuk teatralnych, gdy aktorzy nieruchomieli na tle opadającej kurtyny. Fotografie upozorowane przez zawodowych aktorów arcydzieła były sprzedawane w formie pocztówek. Sztuka od wieków była ważnym elementem w życiu człowieka, dzięki której mógł wyrażać swoje uczucia.
Uczniowie ze względu na wrażliwość piękna sztuki podeszli do realizacji projektu z wielkim zaangażowaniem - wybrali obraz, przygotowali stroje i upozowali siebie tak, by przypominać malarski oryginał. Wykazali się niezwykłym talentem aktorskim, a także niesamowitą kreatywnością wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najwierniej odtworzyć wybrane przez siebie obrazy. Następnie uczniowie według kompozycji opisu obrazu opisywali stworzone przez siebie arcydzieło.
Projekt ,,Żywe obrazy” nie tylko był wspaniałą okazją do obcowania ze sztuką, ale również sprawił, że wcześniej nieznane obrazy stały się rozpoznawalne.
Organizator: Anna Czugała
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły