Światowy Dzień Tolerancji i jak o niej uczyć
- 16.11.2020 17:03
16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Celem jest przede wszystkim uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy dyskryminacji czy nietolerancji, ponieważ każdy zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, religię czy kulturę. Taki dzień to okazja do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych. Nie bójmy się pokazywać co oznacza zrozumienie, empatia. Kształtowanie postawy tolerancji wśród młodzieży szkolnej to przyszły świat bez dyskryminacji i nietolerancji. Deklaracja Zasad Tolerancji: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”
Jak nauczyć dzieci tolerancji? Powinniśmy to robić przez:
- okazywanie dzieciom szacunku;
- unikanie w rozmowach z nimi etykietowania i generalizowania - nie należy sprowadzać innych do jakiejś pojedynczej cechy: głupi, ładny, bogaty, żółtek, czarnuch, grubas, itp. Ta sama zasada powinna obowiązywać w stosunku do własnych dzieci, zamiast mówić: jesteś najlepszy, najmądrzejszy, albo leniwy czy nieudolny, lepiej nazywać konkretne zachowania, np. bardzo mi dzisiaj pomogłeś, napisałaś oryginalne i ciekawe wypracowanie;
- wspieranie ciekawości u dzieci - zachęcanie ich do poznawania świata, zbierania informacji o tym jak żyją ludzie wychowywani w innym kręgu kulturowym i w innej obyczajowości; dzięki temu mają one okazję dowiedzieć się, że świat jest ciekawy i piękny właśnie dlatego, że jest różnorodny;
- pokazywanie swoim własnym zachowaniem jak traktować innych - należy pamiętać, że dzieci uczą się najwięcej przez obserwacje naszych zachowań, czyli wcale nie przez rozmowę o szacunku, ale przez to jak go okazujemy w konkretnych sytuacjach.
- etyczne zachowanie - wystrzeganie się oceniania i oskarżania innych.
- rozwijanie empatii i wrażliwości na potrzeby innych - uczenie dzieci patrzenia na świat oczami innej osoby).
- ŻYCZLIWOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ na krzywdę innych (nie ignoruj, reaguj na cierpienie i krzywdę, nie bądź złośliwy, ani obojętny).
Uczniowie naszej szkoły kolejny rok biorą udział w Projekcie Erasmus+ "Więcej tolerancji, mniej ignorancji". W jego ramach razem z kolegami ze szkół partnerskich w Europie przygotowują prezentacje, filmy i hasła promujące tolerancje, szacunek i życzliwość. W listopadzie mają więcej pracy, gdyż przypada w nim zarówno święto tolerancji, jak i dzień życzliwości. A hasła głoszone przez młodzież stają się bardziej wymowne. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat:
http://www.unic.un.org.pl/sg-na-temat-dni/miedzynarodowy-dzien-tolerancji-(16-listopada)/805
https://www.un.org/en/observances/tolerance-day
"Więcej tolerancji, mniej ignorancji"
"Więcej życzliwości, mniej złośliwości"
"Poznaj, nie oceniaj"
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły