Święto Konstytucji 3 Maja
- 30.04.2021 09:12
,,Naród, który nie zna swojej przeszłości,
umiera i nie buduje przyszłości’’
Wiwat Maj! Wiwat Trzeci Maj!
Konstytucja 3 Maja, od uchwalenia której minęło 230 lat, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Corocznie upamiętnialiśmy to wielkie wydarzenie w naszej szkole. W związku z panującą epidemią, tradycyjne świętowanie tego dnia nie jest możliwe.Społeczność naszej szkoły zaangażowała się w wirtualne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniając przełomowe wydarzenia w dziejach naszego kraju, a także ukazując przywiązanie do ojczyzny, szacunek dla tradycji i wartości narodowych.Czas spędzony w domu niech skłoni nas wszystkich do refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, PATRIOTYZM, OJCZYZNA.W celu podkreślenia wagi Święta 3 Maja, jak również Święta Flagi obchodzonego 2 Maja przyłączmy się do akcji „Dumni z Flagi” i ozdóbmy nasze domy barwami narodowymi, podkreślając naszą narodową tożsamość.
1,2,3 maja - dni o których należy pamiętać!
Pierwsze trzy dni maja to święta, szczególnie ważne w historii Polski, ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy dlaczego właściwie świętujemy? Warto przy tej okazji przypomnieć sobie skąd w ogóle wzięły się święta majowe.
1 Maja – to Międzynarodowe Święto Pracy – w Polsce jest świętem państwowym, wolnym od pracy od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago -strajku na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 Maja - nie jest dniem wolnym, jednak mimo to doskonale wpasowuje się w kalendarz uroczystości 1 i 3 Maja. Tego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, zostało wprowadzone w 2004 roku.
3 Maja - obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu, zniosła wolną elekcję, wprowadziła dziedziczność tronu, uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i filmy, prezentując wiedzę historyczną na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Przemówienie ucznia 6C- Gabriela Gila:
https://drive.google.com/file/d/1Lm2A1O05jwgjY_sYb3ODG9g0E6mePl8p/view?usp=sharing
Wiersz uczennicy 5A- Michaliny Ziąbkowskiej:
https://drive.google.com/file/d/1DbG-czalPBMeAGq-NjsawGYuzCXFzzYI/view?usp=sharing
Galeria plakatów wykonanych przez naszych uczniów:
https://drive.google.com/drive/folders/1cyhD0QGXkNbIifWDB44DNzKRQ9FARJsU?usp=sharing
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w naszym projekcie.
Koordynatorzy projektu: Małgorzata Jonak, Judyta Buczkowska, Grzegorz Grzywna
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły