• Wydarzenia 2019/2020

• Dzień Tolerancji i Życzliwości

• 27.11.2019 14:45
        • W listopadzie przypadają dwa święta ważne dla wszystkich społeczeństw i państw. 16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji , a 21 listopada  jest Dniem Życzliwości.  Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie Erasmus + "Więcej tolerancji, mniej ignorancji" postanowili zorganizować w szkole szereg działań upowszechniających wśród uczniów naszej szkoły postawy akceptacji i szacunku. W poniedziałek 18 listopada gościliśmy reprezentacje uczniów z zamojskich szkół podstawowych, które wzięły udział w Międzyszkolnych warsztatach dotyczących tolerancji i empatii. Głównym efektem współpracy uczniów i spotkania z psychologiem było opracowanie „Międzyszkolnego Kodeksu Akceptacji i Szacunku”, który zostanie rozesłany do wszystkich szkół uczestniczących. Ponadto nasi goście uczestniczyli w  zabawach integracyjnych uświadamiających im jak wiele nas łączy, a drobne różnice nie powinny rodzić konfliktów. Następnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w happeningu promującym życzliwość i akceptację. Kolorowy korowód przeszedł na Stare Miasto, gdzie młodzi ludzie, wspólnie ze sporą grupą uczniów z SP w Płoskim i ich europejskimi gośćmi z Erasmus + , uczestniczyli w wesołych zabawach, śpiewali, przemawiali i dzielili się radością z innymi.

Uczniowie zrozumieli, że trzeba rozmawiać "ze sobą", a nie "o sobie" oraz, że każdemu człowiekowi należy się szacunek, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznanie czy odmienne poglądy.  Każdy z nas powinien być tolerancyjny i szanować to, że słowa i zachowania innych mogą się różnić od naszych. Nie możemy też akceptować wszystkiego bezkrytycznie, ani ślepo podążać za innymi. Musimy być rozsądni i po prostu pamiętać, że każdy ma prawo do własnej opinii.
          (WZ)