• Wydarzenia 2019/2020

• Dzień Patrona Szkoły

• 22.06.2020 23:50

• 6 czerwca minęło 179 lat od śmierci wielkiej pisarki Elizy Orzeszkowej.

• Jesteśmy dumni, że najwybitniejsza z polskich powieściopisarek, która w swojej twórczości zajmowała się przede wszystkim sprawami społecznymi jest Patronem naszej Szkoły. Ksiądz Stanisław Mikołowski, przyjaciel i spowiednik Orzeszkowej napisał: „Ona była żywą mądrością i czującym sercem całej epoki...” W 1904 pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla pojawiło się nazwisko Elizy Orzeszkowej. Członkowie Komitetu Noblowskiego po przeczytaniu dostarczonych książek i nowel Orzeszkowej zgodnie wyrazili opinię, iż wyróżnienie należy się jej w równym stopniu, co Sienkiewiczowi. W jednym z dokumentów można nawet przeczytać: „O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka”.
          Mimo, iż już od marca jesteśmy dalej od murów naszej szkoły, lecz pamięć o Patronie wciąż istnieje …

– Amelka Binda – klasa 4b

- Oliwia Selech – klasa 4b

- Wiktoria Grela – klasa 5a

- Krystian Różyczki – klasa 5d

- Dawid Bojar – klasa 6d

- Karol Denkiewicz- klasa 6d

Wyżej wymienieni uczniowie przypominają w swoich pracach życie i twórczość Elizy Orzeszkowej, a uzdolniona wokalnie uczennica Wiktoria Grela na cześć Patrona popisowo wykonała hymn naszej Szkoły Podstawowej nr 3 im Elizy Orzeszkowej w Zamościu.
          Dziękujemy młodzieży za przypomnienie nam o ważnej dla nas postaci jaką jest Orzeszkowa. Wszyscy otrzymują punkty dodatnie ( +20) już na początku roku szkolnego !!! Tekst: Katarzyna Wójtowicz-Borodziuk

PREZENTACJE O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI ELIZY ORZESZKOWEJ

Dawid Bojar  6d