• Wydarzenia 2018/2019

• Wizyta uczniów z Włoch w naszej szkole

• 22.05.2019 16:25
        • W dniach 8 -15 maja 2019 gościliśmy w naszej szkole uczniów z włoskiego miasta Vigevano. Ich wizyta była kontynuacją wymiany międzyszkolnej, którą postanowiliśmy jako kolejny etap współpracy ze szkołą Istituto Comprensivo Via Valletta Fogliano. Placówka ta sprawdziła się wcześniej jako partner w projektach unijnych. Do Zamościa przybyło 16 uczniów, którzy swoich polskich parterów gościli w październiku ubiegłego roku. Każdy z nich został bardzo serdecznie przyjęty w rodzinach. Włosi zostali zapoznani z polskimi tradycyjnymi potrawami, zwyczajami oraz zwiedzili wiele pięknych miejsc w naszym mieście.  Zwiedziliśmy wspólnie zamojską starówkę, odwiedziliśmy Muzeum Zamojskie, Arsenał oraz Ratusz, gdzie spotkaliśmy się  z Panią Wice-Prezydent miasta Zamość, Małgorzatą Bzówką. Jedną z przygód jakie przeżyliśmy było strzelanie z armaty czy łuku oraz przejażdżka wozem z końmi. Głównym celem tej wymiany było przede wszystkim rozwijanie swoich umiejętności językowych oraz oczywiście zawarcie nowych przyjaźni, poznanie nowych kultur. Codziennie uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach, podczas których odbywały się, przygotowane przez uczniów i nauczycieli, zadania, konkursy, prezentacje na temat Włoch, Polski i wspólnych cech architektonicznych naszych miast oraz ich historii. Dlatego realizując wymianę braliśmy jednocześnie udział w wirtualnym projekcie e-Twinning "Zamość, Vigevano - Ideal Towns". Nie zabrakło również wielu gier i zabaw integrujących, które jeszcze bardziej zacieśniły więzi między partnerami. W ostatni dzień wymiany wybraliśmy się do Krakowa, gdzie pomimo niesprzyjającej pogody zwiedziliśmy katedrę na Wawelu, Stare Miasto i wysłuchaliśmy hejnału.  Po tym wspaniale spędzonym tygodniu nadszedł czas pożegnania. Nie obyło się bez łez na lotnisku i obietnic ponownego spotkania. Bez wątpienia była to wspaniała i pełna emocji przygoda, która wniosła wiele nowych doświadczeń do życia każdego z uczestników.
          Tekst: Hanna Niećko