• Wydarzenia 2017/2018

• Noc Bibliotek

• 14.06.2018 08:26
        • Noc to dziwna i tajemnicza pora, wtedy mogą wydarzyć się różne ciekawe i niespotykane przygody, a jeżeli dzieje się to w szkole… Tak było i tym razem podczas obchodzonej IV Krajowej Nocy Bibliotek Rzeczposopczyta 2018 w naszej szkole. Świętowaliśmy ją pod hasłem: 100 lat Niepodległości Polski – 100 lat SP 3 – Duchy Trójki. Uczniowie klas trzecich spotkali się na łączniku szkoły o godz. 19.00 ubrani w kolory flagi narodowej i od tej pory działo się…

• Przenieśliśmy się w przeszłość, czasy kiedy uczniowie naszej szkoły, dumni z odzyskania niepodległości, z radością recytowali wiersz Władysława Bełzy Kto ty jesteś? Okazało się, że współcześni uczniowie również doskonale znają ten wiersz i wspólna, chóralna recytacja przyniosła nam chwile wzruszenia. Wspominaliśmy także najstarsze książki naszego dzieciństwa jakie udało nam się jeszcze odnaleźć – książka pani Marty Margol. Następnie wspólnie wykonaliśmy biało-czerwone opaski z logo Nocy Bibliotek. Dawniej dzieci tak jak i teraz, nie tylko się uczyły ale także bawiły - uczniowie obejrzeli film, na którym pokazano zabawy w jakich wtedy dzieci brały udział. Nie było Internetu, nie było także prądu, większość zabaw odbywała się na świeżym powietrzu. Nie było gotowych zabawek, dzieci musiały się wykazać pomysłowością i czasami do zabawy wystarczył kamyk i patyk a czasami drut i fajerka. Przypomnieliśmy sobie również wyliczanki naszych dziadków i  rodziców a uczniowie zaprezentowali ich współczesne odpowiedniki. Organizatorki zaproponowały uwspółcześnioną wersję gry w kapsle i toczenie fajerki. Tutaj emocje sięgnęły zenitu, okazało się, że wcale nie jest łatwo przemieścić kapsel po wyznaczonym torze a jeszcze trudniej toczyć kółko(zamiast fajerki!) za pomocą kija do hokeja, jednak bawiliśmy się przy tym wybornie i każdy dotarł do mety. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na wysiłek umysłowy – uczniowie napisali dyktando graficzne i odkryli jego  hasło: 100 LAT SP3. Następnie wzięli udział w zabawie w kalambury, które ukrywały tytuły lektur stulecia. Po odgadnięciu wszystkich haseł, przyszedł czas na nastrojowe wiersze o duchach i najważniejsze: wywoływanie Dobrych Duchów Trójki. W nastrojowych ciemnościach, rozświetlanych tylko blaskiem świec, odezwał się do nas Dobry Duch Trójki, który głosem dziwnie podobnym do głosu pani dyrektor Marii Mołdoch,  pozdrowił uczniów, mówiąc o tym że stoi na straży ich szkolnych dni, towarzysząc im codziennie i cieszy się kiedy widzi jak wychodzą ze szkoły coraz mądrzejsi. Zachęcił do szukania innych duchów, ukrytych w zakamarkach szkoły. Teraz nastąpił czas poszukiwań, uczniowie podzieleni na grupy, wyposażeni w latarki, udali się na poszukiwanie duchów szkoły. Ich zadaniem było znaleźć ducha: biblioteki, nauki, szkoły,  przyjaźni, sukcesu, sportu, zdrowia, talentu, dobrego smaku, wyobraźni. W rozlegających się ciemnościach, to nie było łatwe zadanie, tym bardziej, że okazało się, że w  szukaniu przeszkadzają inne zjawy, strasząc naszych poszukiwaczy i mieszając im szyki! Duchy szkoły też nie ułatwiły zadania, ukrywając się na zarówno na parterze jak i na pierwszym, i drugim piętrze szkoły. W końcu udało się zlokalizować wszystkie dobre duchy i wykonać zadanie! Na zakończenie nocy wszyscy uczestnicy zabawy uczyli się piosenki Duchy łakomczuchy a byli to zarówno uczniowie klasy 3a z panią Mariolą Dziubką, uczniowie klasy 3d z panią Danutą Nowak jak i pomagające organizatorkom: uczennice klasy 5a Weronika i Zuzanna oraz uczniowie Gimnazjum Magda kl.3a oraz Paulina i Bartek kl.  3b.
          Noc Bibliotek zorganizowały panie: Anna Bełz, Jolanta Gontarz-Doszla, Anna Stabińska wspomagane przez panią Elżbietę Smorowską. Naszą  imprezę odwiedziły również panie dyrektorki: Maria Mołdoch i Edyta Wasil. Tekst: J. Gontarz-Doszla; zdjęcia: E. Smorowska; J. Gontarz-Doszla, A. Stabińska, A. Bełz