• Wydarzenia 2015/2016

• Sprawdzian szóstoklasisty

• 19.04.2016 19:51

• W bieżącym roku szkolnym 5 kwietnia 74 uczniów klas szóstych przystąpiło do Sprawdzianu szóstoklasisty.
        • Emocje są każdego roku i tym razem również. Procedury organizacyjne należy przestrzegać. Uczniowie losowali miejsca przy stolikach, mogli mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym wkładem lub atramentem, linijkę oraz dokument – szkolną legitymację. Komisja egzaminacyjna składała się z nauczycieli naszej szkoły i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. Wszystkie zadania na egzaminie sprawdzają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I - VI dla trzech przedmiotów, tj. języka polskiego, np. czy uczeń potrafi wyszukać w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio lub czy potrafi stworzyć spójny tekst na tematy związane z otaczającą rzeczywistością, matematyki, np. czy uczeń potrafi odczytywać i interpretować dane przedstawione w tekstach, tabelach, diagramach i na wykresach lub czy potrafi dobrać odpowiedni model - matematyczny do prostej sytuacji, języka obcego, np. czy uczeń potrafi zrozumieć ogólny sens przeczytanego lub wysłuchanego tekstu lub czy potrafi odpowiednio zareagować w prostych sytuacjach dnia codziennego. Sprawdzian składa się z dwóch części. Część 1. zawiera zadania z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 80 minut. W niektórych zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. W innych samodzielnie ją sformułować, np. napisać wypracowanie albo zapisać rozwiązanie zadania z matematyki. Część 2.zawiera zadania z języka obcego. Jest to język, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 45 minut. We wszystkich zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. Wyniki sprawdzianu będą 27 maja, a zaświadczenia uczniowie otrzymają razem ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. Sprawdzianu nie można nie zdać, ale jego wynik informuje o poziomie umiejętności dziecka, jego wiedzy. Wyniki sprawdzianu, obok stopni wystawionych przez nauczycieli, stanowią dodatkową informację na temat osiągnięć ucznia, porównywalną w danym roku szkolnym w skali całego kraju. Dla ucznia i jego rodziców to wskazówka, z którymi spośród przedmiotów egzaminacyjnych uczeń radzi sobie najlepiej. Dla nauczycieli w szkole podstawowej to obiektywna, ale wcale nie najważniejsza, informacja o uczniach, z którymi pracowali przez kilka lat, którą mogą wykorzystać w swojej pracy w latach kolejnych. Dla nauczycieli w gimnazjum to wstępna informacja o poziomie wiadomości i umiejętności pierwszoklasistów, których będą uczyć. Zgodnie z informacją pani Anny Zalewskiej – minister edukacji jest to ostatni sprawdzian w szkole podstawowej. A jak będzie za rok dowiemy się prawdopodobnie 27 czerwca. A teraz trzymamy kciuki za naszych szóstoklasistów.