• Wydarzenia 2015/2016

• Spotkanie opłatkowe szkół należących do Rodziny Jana Pawła II

• 21.01.2016 18:53

• 14 stycznia 2016 roku szkoły noszące imię św. Jana Pawła II z diecezji zamojsko - lubaczowskiej spotkały się już po raz 11 na wspólnym opłatku.
          Galeria >>>>>
          List Lubelskiego Kuratora Oświaty
          Zamojska Telewizja Kablowa
          Katolickie Radio Zamość
        • Tegorocznym organizatorem uroczystości była Parafia św. Michała Archanioła w Zamościu i Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Uroczyste spotkanie rozpoczęła Msza św. o godz. 10.00, której przewodniczył pasterz diecezji bp Marian Rojek oraz ks. Prałat Wiesław Galant – kapelan szkół papieskich.  Bp Marian Rojek w swojej homilii wskazywał na postać św. Jana Pawła II, który nieustannie zdążał do Chrystusa. Zachęcał, by w swoim życiu nauczyć się zachowywać i analizować wszystkie ważne sprawy, których się podejmujemy, na wzór Maryi. Do Rodziny Szkół Jana Pawła II należy 36 szkół z diecezji zamojsko – lubaczowskiej.  Dyrektor szkoły Teresa Sołowiej w swoim wystąpieniu powiedziała, że wszyscy jesteśmy rodziną naszego patrona św. Jana Pawła II.  W grupie szkół to nauczyciele, uczniowie, rodzice, społeczność lokalna – to tysiące osób, którym patronuje Jan Paweł II, a my dzieci czerpiemy z jego nauki, przesłania, myśli, filozofii, a przede wszystkim miłości do Boga, człowieka i rodziny. Każda ze szkół organizuje swoje przesłanie związane z patronem w swój indywidualny sposób, a wszystkich nas łączy Jan Paweł II. Dyrektor Teresa Sołowiej w swoim wystąpieniu podkreśliła, że to wielki zaszczyt i wyróżnienie kierować szkołą noszącą imię świętego Jana Pawła II. Jednocześnie przypomniała, że w roku 2014 szkoły noszące imię Jana Pawła II należące do Rodziny Szkół otrzymały szczególne wyróżnienie nazywane "katolickim Noblem"- nagrodę Totus w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" - za „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami”. Takie wyróżnienie zobowiązuje. Podzieliła się również swoimi osobistymi wspomnieniami ze spotkania z Ojcem św. w Bazylice św. Piotra i Pawła w Rzymie. Ksiądz biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Marian Rojek podkreślił, że wspólny opłatek jest to ważne wydarzenie w życiu rodziny szkół papieskich. Proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła dr Wiesław Galant uważa, że rodzina szkół papieskich jest niezwykła, a to za sprawą przekazywanych przez uczniów i nauczycieli wartości, jakimi w swoim życiu kierował się Jan Paweł II. Kapłan podkreślił, że można zauważyć wyjątkowość szkół, którym patronuje Jan Paweł II.

Spotkanie opłatkowe to również dobra okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz złożenie sobie życzeń. Tak jak w rodzinie, w atmosferze radości, wzajemnej życzliwości, wspólne dzielenie się opłatkiem poprzedziła inscenizacja „W poszukiwaniu Gwiazdy Betlejemskiej, czyli poszukiwania własnej i właściwej drogi prowadzącej do Boga.

Uczestnicy spotkania otrzymali przygotowane przez uczniów świetlicy serduszka, które są symbolem miłości, z przesłaniem aby zawsze  były otwarte na drugiego człowieka

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Zamościa: Andrzej Zastąpiło - zastępca prezydenta m. Zamościa, Jan Wojciech Matwiejczuk - przewodniczący Rady Miasta, Jerzy Michalski – zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Małgorzata Bzówka – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu, Kuratorium Oświaty w Lublinie: Jan Lelonek – kierownik Kuratorium Oddziału Zamiejscowego w Zamościu, Monika Żur – starszy wizytator Kuratorium, Bogdan Leszczuk – kierownik LSCDN w Zamościu, dyrektorzy, nauczyciele, księża, rodzice, uczniowie ze szkół papieskich także dyrektorzy zamojskich szkół i placówek oświatowych oraz pani Bernadeta Cichorz - prezes Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Na zakończenie spotkania w Centrum Pastoralnym dyrektor szkoły złożyła wszystkim życzenia: „Dążmy do prawdy, dobroci, miłości, nadziei, nie lękajmy się – a św. Jan Paweł II będzie z nas dumny. Niech cud, który wydarzył się przed dwoma tysiącami lat, przyniesie wszystkim i każdemu z osobna - radość, szczęście, nadzieję i miłość, a Gwiazda Betlejemska wskazuje drogę i świeci jasno.”