• Wydarzenia 2015/2016

• Orszak Trzech Króli

• 07.01.2016 21:33

• W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 roku, w Zamościu wyruszył II Orszak Trzech Króli pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Mariana Rojka, Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego, Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka i Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.
        • Hasłem przewodnim tegorocznego orszaku były słowa: Nade wszystko Miłosierdzie Miłość, Pokój, Przebaczenie. Orszak poprzedziła Msza Święta, która została odprawiona o godzinie 10.30 w Katedrze Zamojskiej, której przewodniczył ks. Biskup Pomocniczy Mariusz Leszczyński. Po jej zakończeniu Orszak Trzech Króli z Katedry poprowadziła Święta Rodzina i gwiazda Orszakowa zawierająca motywy stylizowane na epokę renesansu, w której powstał Zamość. Przeszedł ulicami Zamojskiej Starówki od Katedry, następnie ul. Szczebrzeską - Zamkową – Królowej Jadwigi – Akademicką – Łukasińskiego – Solną na Rynek Wielki. Podczas Orszaku odbyło się 5 scen biblijnych: Pierwsza – przy Katedrze – „Zapowiedzi prorockie”, druga – przy Bramie Szczebrzeskiej - „Taniec Gwiazd”, trzecia – przy Starej Bramie Lubelskiej „Szałas Pastuszków", czwarta przy Amfiteatrze - „Pałac Heroda” i piąta scena biblijna – na Rynku Wielkim – „Stajenka Betlejemska”.  Pokłon Dzieciątku Jezus oddali Trzej Królowie, a także wszyscy zgromadzeni na Rynku Wielkim w Zamościu. Nasza szkoła – uczniowie, rodzice, katecheci, nauczyciele, bardzo licznie uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Tworzyliśmy orszak żółty.  Wspólnie uczciliśmy chrześcijańską tradycję, śpiewaliśmy kolędy i odkrywaliśmy tradycję jasełkową. Organizatorem II Orszaku Trzech Króli w Zamościu jest Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

/tekst i foto – Teresa Sołowiej/