• Realizacja zajęć

• Job shadowing w Bułgarii - kolejny etap projektu "Ucz się i nauczaj" Erasmus+

• 13.06.2015 21:03
        • Północnozachodnia Bułgaria, miejscowość Vratsa, najmniej rozwinięty region kraju, ale przeuroczo położony na przedgórzu Bałkanów. W dniach 21. – 28. 03. 2015 dziesięciu nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu odbyło wizytę partnerską w niedużej, liczącej 175 uczniów szkole w Banitsy (Основно училище "Христо Ботев" - село Баница).

Powitani na lotnisku w Sofii przez koordynatora ze strony szkoły bułgarskiej, serdecznie przyjęci przez pozostałych nauczycieli, spędziliśmy we wspomnianej szkole pracowity tydzień. W ramach job shadowing obserwowaliśmy 12 lekcji prowadzonych z wykorzystaniem ICT, gdyż takie były założenia projektu „Ucz się i nauczaj” realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez naszą szkołę. Obejrzeliśmy ciekawie prowadzone zajęcia pozalekcyjne, uczestniczyliśmy w seminarium poświeconym systemom edukacji w Bułgarii i w Polsce. Poznaliśmy specyfikę pracy szkoły w Banitsy, znajdującej się na terenach zamieszkałych przez mniejszość romską. Nauczyciele bułgarscy byli bardzo dobrze obeznani z technologią informatyczną i prowadzili lekcje na poziomie, jakiego trudno byłoby się spodziewać w tak niedużej i położonej wśród opuszczonych wiosek placówce. Uczniowie bułgarscy byli niezwykle zainteresowani wizytą gości z zagranicy, chętnie nawiązywali z nami kontakt, obdarowywali nas drobnymi, wykonanymi przez siebie podarkami - dowodami sympatii. Poznaliśmy szkołę bułgarską zarówno od strony oficjalnej, np. oglądając występy uczniów w ludowych bułgarskich strojach i nieoficjalnej – jedząc wspólne posiłki z nauczycielami i uczniami z Banitsy w stołówce szkolnej.

We Vratsy spotkaliśmy się z  pasjonatami historii Bułgarii i jej bohatera – Christo Botewa, obejrzeliśmy poświęcony jemu film i poznaliśmy jego autorów, zwiedziliśmy lokalne muzea, fantastyczną jaskinię Ledenicę, a na koncercie charytatywnym podziwialiśmy występy niezrównanych mistrzów bułgarskiego tańca ludowego – reprezentacyjnego zespołu folklorystycznego Bułgarii. Byliśmy również gośćmi mera miasta Vratsa. Wizytą polskich nauczycieli zainteresowały się lokalna prasa i telewizja. http://www.tv-vratsa.bg/bg/evropeyski-obrazovatelni-proekti/

Wizyta we Vratsy jest dowodem na to,  że o atmosferze miejsca decydują ludzie. Przekonaliśmy się o tym, doświadczając ze strony gospodarzy niezwykłej gościnności, życzliwości i ciepła.