• PoczytajMY

• ŚWIĘTA W POLSKIM DOMU !

• 20.12.2017 17:06
        • Głośne czytanie na łączniku szkolnym na temat historii świąt, obchodach, tradycji w Polsce i za granicą.

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Tradycję Świąt  tworzą spotkania z rodziną przy wspólnym stole, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka. Ważne jest składanie sobie życzeń, obdarowywanie się prezentami, choinka i wspólne śpiewanie kolęd. Dnia 14.12.2017 r.  informacje jak zmieniało się Boże Narodzenia i jak obchodzą je za granicą  przekazali   łącznicy z biblioteką szkolną  klas 3  gimnazjum.  Uczniowie Ewa  Gilewska, Natalia Mazurek, Magdalena Piwko 3A i Paulina Bochniarz, Bartłomiej Babicz 3B na długiej przerwie czytali  trochę wiadomości  o historii świąt, tradycji, a także ciekawostki związane z obchodami tych pięknych i rodzinnych świąt w Polsce i za granicą. Łącznicy  przedstawili słuchającym na przerwie i przemieszczającym się uczniom, nauczycielom, dyrekcji, rodzicom tradycje i obrzędy świąteczne w Polsce  -  Boże Narodzenie,Wigilia, Wolne miejsce przy stole, Pierwsza Gwiazda, Parzysta ilość osób, Łamanie się opłatkiem, Po Wieczerzy,  Resztki wieczerzy, Pasterka, Kolęda,  Śpiewanie kolęd, Szopki, oraz tradycje, zwyczaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech i zwyczaje panujące w innych zakątkach świata. Tekst i foto: Elżbieta Smorowska