Odkryć zapomniane - wycieczka kl. 2a i 2b 29.05.24r. - śladami ginących zawodów
- 03.06.2024 15:43
Odkrywanie starych, rzemieślniczych zawodów to podróż w przeszłość,do czasów, kiedy praca rąk ludzkich była nie tylko koniecznością, ale i sztuką. To przypomnienie o wartościach, które w dzisiejszym zautomatyzowanym świecie są na wagę złota: cierpliwość ,dokładność i pasja do tworzenia czegoś jedynego w swoim rodzaju. To wezwanie do zachowania tych umiejętności, nie tylko dla potomnych,ale jako elementu zrównoważonego i świadomego życia, gdzie każdy przedmiot ma swoją historię i duszę...
Ramowy program:
Wyjazd w kierunku Kraśnika.
Przejazd do Bęczyna. Spotkanie z garncarzem Cezarym Gajewskim, kontynuatorem garncarstwa urzędowskiego, którego początki sięgają XV wieku.
Zwiedzającym garncarz prezentował sposób toczenia naczyń na kole garncarskim. Dzieci próbowały toczyć naczynia. Uczniowie zostali oprowadzani po prywatnym muzeum garncarstwa, w którym zgromadzone są zbiory wyrobów urzędowskich garncarzy oraz z innych ośrodków z kraju i z zagranicy.
Przejazd do Wojciechowa.
Zwiedzanie z przewodnikiem jedynego w Polsce Muzeum Kowalstwa :
-
Zwiedzanie imitacji starej kuźni, części poświęconej narzędziom rolniczym oraz ekspozycji podków dla koni i bydła, kolekcji replik broni średniowiecznej, ekspozycji wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych (bogate kolekcje krzyży, żyrandoli, a także kute akwarium, patera na owoce wykonana przez kobietę.
-
Ostrzenie siekiery na ręcznej szlifierce,
-
Granie marsza kowalskiego na kowadle,
-
Podkówkowy test na inteligencję,
-
Pobyt w Muzeum kończy „Legenda o podkowie szczęścia” - niezwykle barwna opowieść.
Warsztaty- "PODKOWA SZCZĘŚCIA" z masy solnej wypiekanej na miejscu.
Wizyta u kowala- zwiedzanie kuźni, barwne opowieści, pokaz bicia podkowy (z czynnym udziałem wycieczkowiczów
Przejazd do miejscowości Mokrelipie- gospodarstwo pasieczne „Ulik”. Zwiedzanie z przewodnikiem: pasieka, skansen, muzeum.
Ginące zawody nie są jedynie przypomnieniem o przeszłości,ale żywą tradycją,która nadal ma swoje miejsce w nowoczesnym świecie.
Wychowawca kl. 2a p. B. Zdybel, kl. 2b p. A. Stabińska, opiekun p. P. Kozłowska
-
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły