• "Ucz się uczyć"

• Międzynarodowe szkolenie metodyczne w Helsinkach

• 07.09.2018 15:20
          • W czasie wakacji, w dniach 06 – 11.08.18 dwoje nauczycieli naszej szkoły – polonista i romanista uczestniczyło w międzynarodowym szkoleniu metodycznym w Helsinkach. Było ono możliwe dzięki realizowaniu przez szkołę projektu „Ucz się uczyć”, dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, w języku angielskim i dotyczyły innowacyjnego podejścia do nauczania, podniesienia jakości i skuteczności procesu edukacyjnego oraz wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnej jako narzędzia pracy w szkole. Dwudziestu pięciu nauczycieli z różnych państw Europy pracowało w grupach, by wygenerować nowe metody i formy zajęć rozwijających w uczniach kreatywność i inne kompetencje kluczowe, by podnieść swoje umiejętności motywowania uczniów czy ich oceniania. Na zajęciach z zakresu ICT podnosili swoje umiejętności korzystania z systemów cyfrowych i mediów oraz wykorzystywania ich w praktyce szkolnej. Zajęcia te były również okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów, spostrzeżeń i refleksji oraz budowania sieci kontaktów dla przyszłej współpracy międzynarodowej. Uczestnicy kursu mieli również możliwość zwiedzić wraz z przewodnikiem stolicę Finlandii oraz poznać warunki pracy (doskonałe!) w podmiejskiej szkole zawodowej. Wtedy też zapoznali się z założeniami fińskiego systemu oświaty, który ma bardzo wysoką markę. Kurs w Helsinkach, poza wymienionymi wcześniej korzyściami, podniósł także kompetencje językowe i kulturowe naszych nauczycieli oraz wzbogacił ich profil zawodowy.

• Zajęcia w Estonii

• 07.09.2018 15:14
          • W ramach projektu „Ucz się uczyć” realizowanego dzięki dofinansowaniu z UE /program Erasmus+/ pani Ewa Łyp i pani Jolanta Michalczuk wyjechały w maju do Estonii celem obserwacji zajęć i zdobycia nowych doświadczeń w zawodzie nauczyciela. Zajęcia odbywały się w Audru Kool w Audru. Uczniowie tej placówki przywitali gości krótkim programem artystycznym, w którym wystąpiły również akcenty polskie. Nauczycielki z naszej szkoły miały możliwość poznać warunki pracy w Audru Kool -  czyste, przestronne sale lekcyjne, doskonale wyposażone  pracownie przedmiotowe, zaplecze sportowe z nowoczesnym boiskiem, przypominającym wręcz mały stadion i siłownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt oraz  bibliotekę. Miały też możliwość uczestniczenia w spotkaniu z dyrekcją, na którym zapoznały się z funkcjonowaniem szkoły i systemem edukacji w Estonii. Ciekawostką jest w niej na przykład to, iż uczniowie starszych klas otrzymują laptopy, na których pracują w trakcie nauki w szkole a po jej ukończeniu laptopy przechodzą na ich własność. Przez kolejne dni obie panie brały udział w zajęciach przedmiotowych, obserwowały m.in. lekcje j. estońskiego, j. angielskiego i j. rosyjskiego z użyciem ICT.  Job shadowing to bardzo praktyczny sposób podnoszenia kompetencji w naszym zawodzie oraz wymiany doświadczeń. Pobyt w estońskiej szkole dostarczył naszym koleżankom wielu pozytywnych wrażeń oraz umożliwił zawarcie międzynarodowych znajomości, które mogą zaowocować współpracę w innych projektach. Tekst: Jolanta Michalczuk

• Inspiracje przywiezione z wizyty w Hiszpanii

• 16.04.2018 08:43
          • W dniach 5-9.02.2018 roku, dwie nauczycielki naszej szkoły przebywały w Hiszpanii, w mieście Leon, w ramach realizacji projektu " Ucz się uczyć". Głównym celem wyjazdu była wymiana doświadczeń i obserwacja lekcji ("job-shadowing") prowadzonych z wykorzystaniem metod informatyczno-komunikacyjnych. Nauczycielki matematyki i języka angielskiego zapoznały się ze specyfiką pracy w szkole, w której gościły: Instituto de Educación Secundaria IES San Andrés w Villabalter, w prowincji Leon. Dzieląc się dobrymi praktykami oraz uczestnicząc w zajęciach szkolnych poznały nowe metody pracy, które znacząco wpłynęły na ich rozwój zawodowy, co w najbliższej przyszłości z pewnością będzie miało wpływ na wzrost jakości pracy naszej szkoły. Poza wykorzystaniem ICT, a nawet mediów społecznościowych w nauczaniu, polskim nauczycielkom bardzo spodobały się elementy nauczania dwujęzycznego. Lekcje geografii, matematyki czy muzyki prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem autentycznych materiałów audiowizualnych stały się dla nich źródłem inspiracji, która może przełożyć na plany naszej szkoły na przyszłość. Poza wymianą doświadczeń w zakresie metodyki i form nauczania, panie poznały hiszpańską kulturę, doskonaliły umiejętności językowe oraz odwiedziły dwie branżowe szkoły średnie. Poznały również specyfikę pracy mistrzów i uczniów w  Wyższej Szkole Artystycznej w Leon. Ponadto, kontakty nawiązane podczas wyjazdu już okazały się przydatne podczas planowania udziału w kolejnych projektach międzynarodowych.

• Inspiracje przywiezione z wizyty w Hiszpanii

• 16.04.2018 08:43

• „Ucz się i nauczaj”

• 26.02.2018 17:43