• Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu

• Informacja do rodziców na temat:
            Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu,
            jak motywować i wspierać dzieci do systematycznegouczenia się poza szkołą.

Nauka zdalna w domu jest dla wszystkich nowym wyzwaniem, które wymaga zarówno od nauczycieli jak i rodziców motywowania uczniów do nowej formy nauki. Systematyczność pracy ucznia w domu zależy od wsparcia rodziców, stworzenia mu odpowiednich warunków i atmosfery do pracy.

1. Warunki do nauki zdalnej w domu - ustalenie planu dnia:

• stała godzina wstawania - czynności poranne związane z higieną, pożywne śniadanie, rozbudzenie się.
            • przygotowanie miejsca do nauki:
            • przewietrzenie pokoju;
            • przygotowanie biurka(usunięcie ,,rozpraszaczy”-niepotrzebnych rzeczy, przygotowanieksiążek, zeszytów, ćwiczeń, przyborów do pisania, wskazana szklanka wody, wyłączeniepowiadomień w telefonie i komputerze):
            • właściwe oświetlenie miejsca pracy;
            • odpowiednie krzesło -zapewniające prawidłową pozycję siedzącą;
            • zapewnienie warunków spokoju i skupienia w czasie nauki zdalnej (min.  wyłączenie telewizora, radia)
            • czas wolny przeznaczony na odpoczynek, gry i zabawy;
            • racjonalne korzystanie z komputera i innych urządzeń.

2. Przebieg nauki zdalnej w domu:

• wyznaczenie stałych godzin nauki;
            • stosowanie przerw między zadaniami z uwzględnieniem indywidualnych możliwości ucznia (przewietrzenie pomieszczenia, czynny wypoczynek-kilka ćwiczeń fizycznych, przekąska);
            • równomierne rozłożenie nauki w czasie;
            • wykonywanie zadanych zadań na bieżąco zapobiegając zaległościom;
            • stosowanie różnych sposobów uczenia się: od najtrudniejszego zadania do prostszego, różnych technik (min. mnemotechniki, notatki, mapy myśli, kolory, rysunki, zakreślacze, korzystanie z technologii informacyjnej)
            • podzielenie materiału na części, po każdej części wskazane powtórki;
            • rozłożenie długoterminowych projektów i zadań na poszczególne etapy i dni.

3.Sposoby komunikowania się:

• konsultacje z nauczycielami za pomocą ustalonych form(dziennik elektroniczny, messenger, grupy klasowe i inne);
            • koleżeńskie grupy wsparcia w sieci;
            • kontakt z pedagogiem (e-dziennik)

4. Dbając o zdrowie należy przestrzegać następujących zasad:

• właściwa ilość snu - ok. 9 godzin;
            • regularne i właściwie zbilansowane posiłki:
            • w miarę możliwości aktywność fizyczna:
            • picie odpowiedniej ilości wody;
            • dobra atmosfera w środowisku domowym;
            • w czasie wolnym rozsądne korzystanie z komputera.

Opracowali - A. Tybulczuk, J. Gontarz – Doszla i M. Gąska