• Pielgrzymki

• Szczególną cechą pontyfikatu Jana Pawła II było pielgrzymowanie: Papież odbył 104 podróży zagranicznych , m.in.: do Izraela, muzułmańskiej Syrii, prawosławnej Grecji, na Kubę i do państw byłego ZSRR (Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Kazachstan, Armenia) oraz ok. 150 pielgrzymek na terenie Włoch.

Papież kilkakrotnie odwiedził też Polskę:

1. 2 -10 czerwca 1979r. „Ciesz się Matko Polsko”.
          2. 16 - 22 czerwca 1983 r. „Pokój Tobie Ojczyzno Moja”.
          3. 8 - 14 czerwca 1987r. „ Do końca ich umiłował”.
          4. 1 - 9 czerwca; 13-16 sierpnia 1991r. (2-krotnie) „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.
          5. 22 maja 1995 r. (nieoficjalnie) „Polska woła o ludzi sumienia”.
          6. 31 maja - 10 czerwca 1997r. „Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”.
          7. 5 - 17 czerwca 1999 r. „Bóg jest miłością”.
          8. 16 - 19 sierpnia 2002 r. „Bóg bogaty w miłosierdzie".

Podczas jego pontyfikatu Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską (1989), podpisano również konkordat (1993; ratyfikacja 1998). Zagraniczne pielgrzymki J.ana Pawła II mają także, zdaniem wielu komentatorów, konsekwencje społeczno - polityczne; Papieżowi przypisuje się wpływ na procesy demokratyzacji w krajach rządzonych przez dyktatury (np. Filipiny, Haiti, Chile i Paragwaj), a zwłaszcza na upadek komunizmu (przyczyniły się do tego jego pielgrzymki do Polski, poparcie udzielone Solidarności i nauczanie, w którym wiele miejsca poświęcał prawom człowieka). W uznaniu zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej Jan Paweł II został odznaczony Orderem Orła Białego (1993). Istotne znaczenie mają papieskie inicjatywy, których celem jest zaprowadzenie pokoju, np. podczas wojny w Zatoce Perskiej i na Bałkanach. W czasie pontyfikatu Jana Pawła II poważnie wzrósł autorytet papiestwa (również polityczne), a Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z wieloma państwami (m.in. z Izraelem, USA i Rosją). Papież 2-krotnie odwiedził siedzibę ONZ w Nowym Jorku (1979, 1995).