• Informacja dla nauczycieli,

• Tekstowa podstrona

• Informacja dla nauczycieli, uczniów, rodziców
            o kształceniu na odległość w szkole
            z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli
            oraz zasad bezpieczeństwa w sieci

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20 mara 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
              i zwalczaniem COVIT-19.
            • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1 grudnia 1998r.
              w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych
              w monitory ekranowe.
            1. Kształcenie na odległość.

1. Za organizację kształcenia na odległość odpowiedzialny jest Dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka.
            2. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym nauka w Szkole Podstawowej
              nr 3 w Zamościu będzie realizowana drogą elektroniczną.
            3. Nauczyciele mogą modyfikować program nauczania tak, by dostosować go do metody kształcenia na odległość.
            4. Formą kontaktu, czy konsultacji nauczyciela z uczniami i rodzicami będzie dziennik elektroniczny „LIBRUS”, strona internetowa szkoły (zs3zamosc.edupage.org), poczta elektroniczna.

1. Higiena pracy uczniów i nauczycieli.
            1. Dyrektor ustala z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.:
            • równomierne obciążenie ucznia w danym dniu,
            • zróżnicowanie zajęć,
            • dostosowanie zajęć do możliwości psychofizycznych ucznia ( np. dzieci
              z niepełnosprawnością – orzeczeniami, opiniami z poradni psychologiczno – pedagogicznej i innych placówek specjalistycznych,
            • określenie ram czasowych spędzanych przez dzieci podczas nauki (na laptopie, komputerze, telefonie).
            1. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami medycznymi dziecko może pracować na urządzeniach komunikacji elektronicznie do 4 godzin dziennie z przerwami 15 minutowymi.

Rodzicu, uczniu, nauczycielu przestrzegaj następujących zasad:

Bezpieczeństwa w komunikacji elektronicznej

1. Zabezpiecz swój sprzęt – laptop, komputer, telefon. Zainstaluj program antywirusowy.
            2. Pamiętaj o zabezpieczeniu swojej prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.
            3. Dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci i wizerunek innych.
            4. Pomyśl, zanim umieścisz cokolwiek w sieci.
            5. Korzystaj z rozmysłem z zasobów w sieci.
            6. W sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę.

Higieny pracy

1. Ustaw monitor tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu użytkownika (zjawisko odblasku). Użytkownik nie powinien mieć światła przed sobą. Lampkę należy ustawić lekko z boku.
            2. Odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękami bez oparcia jest bardzo uciążliwe dla użytkownika.
            3. Odległość ekranu od użytkownika powinna wynosić co najmniej 40 cm.
            4. Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się poniżej wzroku użytkownika.
            5. Wysokość stołu i krzesła powinna być tak dostosowana, by zapewnić co najmniej kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem użytkownika.

Organizacji planu dnia

1. Ustal stałe godziny wstawania.
            2. Rozpocznij dzień od zaścielenia łóżka, porannej toalety.
            3. Zjedz śniadanie, zrób to w miarę sprawnie.
            4. Przed rozpoczęciem nauki nie rozpraszaj się grą na laptopie – komputerze – telefonie.
            5. Ustal stałe godziny nauki. Ucz się codziennie poza weekendami.
            6. Pamiętaj o przerwach (15 minut). Między lekcjami zaplanuj sobie krótki trening |
              w domu.
            7. Na początku dnia zrób listę bieżących zadań.
            8. W trakcie pracy zrób notatki z wykonanych zadań.

Organizacji miejsca nauki

1. Uporządkuj miejsce do nauki.
            2. Zostaw na biurku tylko książki, zeszyty, przybory, laptop - komputer –telefon.

Organizacji pracy online

1. Pracuj według podanej przez nauczyciela instrukcji.
            2. W pracy online możesz korzystać: z komputera, podręczników, ćwiczeń, zeszytów, kart pracy.
            3. Uczeń powinien pracować sam, bez osób trzecich na zasadzie wspólnego zaufania.
            4. Nauczyciel wyznacza realny czas do wykonania zadania uwzględniając możliwości dziecka.

Opracowali: Dariusz Pałkowski, Małgorzata Zbyryt, Krzysztof Rybak